Exercism.io Nedir?

on under yazılım
1 minute read

Exercism

Exercism.io

Merhabalar, epeydir birşeyler yazmadığımı farkettim. Bende oturup arasıra göz atıp Python dili ile problemlerini çözmeye uğraştığım Exercism‘den bahsedeyim dedim.

Exercism.io Nedir?

Adından da anlaşılacağı üzere bir egzersiz yapma sitesi. İçerisinde şuan 37 ve yakında gelecek olan 20 farklı programlama dili - freamework - tool‘un egzersizleri bulunmakta. Tabiki benzeri bir dolu site veya uygulama vardır. Fakat gerek çeşitliliği, gerek test güdümlü yazılıma alıştırması gerekse de komut satırı ile kullanılıyor olması sebebiyle bu içlerinde en çok hoşuma giden oldu.

Kullanımı

Exercism’e başlamak için Github hesabımızla giriş yapıyoruz.(Galiba sadece öyle giriliyor) Daha sonra komut satırı uygulamasını yüklememiz gerekiyor. Buradan işletim sisteminize uygun olanı indirip veya komut satırınız üzerinden kurun. Devamında yapılandırma işlemi yapmamız gerekiyor. Bunun için buradan hesabınız için atanmış olan key ile komut satırına

exercism configure --key={size verilen key}

komutunu girerek yapılandırma işlemini tamamlayın.

Bu adımlar bittikten sonra egzersizleri fetch etmeye başlayabilirsiniz.

Örneğin ben Python egzersizleri sayfasından ilk egzersizi fetch ediyorum.

exercism fetch python hello-world

almış olduğumuz dosyaların içerisinden çözülmesi istenen problemin bulunduğu dosya, yazdığımız fonksiyona ait test dosyası ve bir adet README dosyası geliyor. Dosyayı kullanıdığımız text editörde açıyoruz. (Ben VS Code kullanıyorum). Önce istenen problemi okuyup daha sonra yazmaya başlayabilirsiniz.

Yazdıktan sonra konudumuzu test etmek için komut satırında test dosyamızı çalıştırıyoruz;

py hello_world_test.py

Eğer çözümümüz doğru ise OK alıyoruz. Yanlışlık varsa kaç tane ve hangi fonksiyonlarda hata verdiğini gösteriyor.

Çözümü tamamladıktan sonra submit etmek için komut satırında problemin bulunduğu klasöre gelip

exercism submit hello_world.py

komutunu veriyoruz. Submit işleminden sonra komut satırında bize bir link veriliyor. Bu linkten çözümümüz hakkındaki detayları görebilir, diğer insanların çözümlerine ulaşabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Sevgiler.

exercism.io, exercism, egzersiz, yazılım, test
comments powered by Disqus