MVC Notları - Loosely Coupled Kavramı

on under .NET
1 minute read

Loosely Coupled Kavramı

Loosely Coupled (Geniş Bağlı) Bileşen Oluşturmak

Merhabalar. Loosely Coupled kavramını kendi çapımda örnek vererek anlatmaya çalışacağım.

Uygulama geliştirirken elimizden geldiğince bağımsız bileşen yazmak ve bileşenlerin birbiri ile olan bağlılığını en aza indirgemek isteriz. Çünkü böylesi bir sistem esnek bir sistem olur ve aynı zamanda yönetmesi kolay olur. Özellikle büyük bir proje yazıyorsak altından kalkması çok daha kolaylaşır diyebiliriz.

En ideal çözüm de, tüm bileşenlerin diğerlerinden habersiz olması ve soyut interfaceler ile uygulamanın farklı alanlarında kullanılması. İşte bu yöntem loosely coupled olarak biliniyor. Ayrıca uygulama için test yazma ve düzenleme işlemlerini kolaylaştırıyor.

Basit bir örnek vermek istiyorum. Diyelim ki elimizde MyEmailSender adında e-mail gönderen bir bileşen var. Bunun için IEmailSender adında içinde e-mail göndermek için public fonksiyonlar tanımlanmış bir interface tanımlarım. E-mail gönderme ihtiyacı duyan başka bir bileşen olsun. Ona da PasswordResetHelper diyelim. Bu bileşen de interface’im içindeki fonksiyonlar sayesinde e-mail gönderme işlemi yapabilir. Resimde görüldüğü gibi iki bileşenim arasında direkt olarak bir bağlılık yok

interface

IEmailSender interface’ini oluşturarak iki bileşenim arasında bir bağlılık olmadığına emin olduk. Şimdi ben MyEmailSender bileşenimi başka bir mail sağlayıcı ile değiştirebilirim.

Az da olsa fikir oluşturması dileği ile..

MVC 5, Loosely Coupled, Dependency Injection, Interface, .NET
comments powered by Disqus